Uszonyos és búvárúszás
A búvársportnak több versenyága van, amely elterjed a világ számos országában és rendszeresen rendeznek versenyeket az alábbi kategóriákban.
1. Uszonyos és búvárúszás
2. Tájékozódási búvárúszás
3. Víz alatti hoki
4. Víz alatti rögbi
5. Víz alatti céllövészet
Egyesületünk az első két kategóriában indít és versenyezteti a klub tagjait.
1. Uszonyos és búvárúszó versenyek:
Ezen belül találjuk a legtöbb fiatalt. E szakág versenyeit uszodában rendezik meg, hasonlóan a klasszikus úszáshoz. A búvárúszásban a legfontosabb felszerelési eszköz az uszony, amelynek segítségével a versenyzők lényegesen gyorsabban haladnak előre a vízben, mint a klasszikus úszók. A sportolók napjainkban- a gyorsabb úszást biztosító delfin lábtempót (lábaikat összezárva együtt mozgatva) használják.
Ehhez a speciális mozgáshoz lett kifejlesztve az úgynevezett delfinuszony, amely alakjáról kapta a nevét. A nagyméretű uszonylapon két uszonyfej van rögzítve, tehát a versenyző mindkét lábát az uszony mozgatására használja, eltérően a klasszikus búvár uszonyoktól, ahol mindkét lábán egy-egy külön uszony van. Az uszony méreteire korlátozások nincsenek.
Az uszodai versenyeken a rajt a rajtkőről történik. Korai rajt esetén a rajt megismételendő. A második hibás rajtnál a mezőnyt elengedik, a korán induló versenyzőt kizárják akkor is, ha neki ez volt az első korai rajtja.
A búvárúszó versenyeken három versenykategória szerepel:
a) búvárúszás légzésvisszatartással:
(maximálisan 50 méteres távon)
a versenyzőnek egy levegővel végig víz alatt kell úsznia,
b) búvárúszás légzőkészülékkel:
(100, 400 és 800 méteres távokon)
a versenyzőnek légzőkészülék segítségével végig víz alatt kell úsznia, csakis a fordulók alkalmával emelkedhet a felszín fölé testének bármely része,
c) uszonyos vízfelszíni úszás:
(50, 100, 200, 400, 800, 1500 valamint a váltók 4×100 és 4×200 méteres távokon) a versenyző a rajt és a forduló után legfeljebb 15 métert úszhat víz alatt, a táv többi részét a víz felszínén kell megtennie. Teste egy részének mindig látszania kell (a légzőcső is testrésznek számít).